Digitális rendszerek

Oktatási cél: A tárgy célja a hallgatók megismertetése a műszaki informatikus számára szükséges digitális elektronikai alapismeretekkel, a digitális rendszerek legfontosabb építőelemeivel, a logikai áramkörcsaládok fejlődési tendenciáival, a logikai áramkörcsaládok és az összetett funkciók programozott megvalósítására használható építőelemek alkalmazástechnikai kérdéseivel. A tárgy keretében a hallgatók megismerik a digitális rendszerek (logikai hálózatok) elvi működését, leírásuk alapvető módszereit, példákon keresztül tanulmányozzák a logikai hálózatok működését, betekintést nyernek a logikai hálózatok tervezésébe, az előadásokon bemutatott feladatmegoldásokon és demonstrációkon keresztül megismerik a számítógépes szimuláció módszereit. A tárgy célja a hallgatók megismertetése a műszaki informatikus számára szükséges digitális elektronikai alapismeretekkel, a digitális rendszerek legfontosabb építőelemeivel, a logikai áramkörcsaládok fejlődési tendenciáival, a logikai áramkörcsaládok és az összetett funkciók programozott megvalósítására használható építőelemek alkalmazástechnikai kérdéseivel.

Tematika: A tananyag a logikai hálózat fogalma és elvi működése után azok alaptípusaival és leírási lehetőségeivel foglalkozik A Boole-algebra alapjainak bemutatása után az univerzális logikai függvények és az ezeket megvalósító építőelemek következnek. Majd a hallgató képes lesz kombinációs hálózatok tervezésére és vizsgálatára. Ehhez elsajátítja a szisztematikus tervezési módszerek alapjait, a vizsgálat alapeszközeit és legfontosabb módszereit. Tisztában lesz az ideális és valódi építőelemek jellemzőivel, a köztük lévő különbséggel. A sorrendi hálózatok alaptípusainak ismertetése magában foglalja a leírási módszereik, építőelemeik tárgyalását A szinkron és aszinkron hálózatok alapmodelljeinek megismerése lehetővé teszi a szinkron hálózatok tervezését és vizsgálatát. Majd az Aszinkron hálózatok tervezésének és vizsgálatának ismertetése következik: a hallgató feladata ekkor egy- és több kimenetű logikai kapcsolások tervezése, szimulációja elektronikai CAD program alkalmazásával, valamint összetett digitális kapcsolások tervezése, megvalósítása, vizsgálata és dokumentálása FPGA áramkörökkel. Feladat még a letölthető állomány előállítása, online letöltés, tesztelés, hibakeresés, hibajavítás, dokumentálás.

Digitális rendszerek