A pitvarfibrilláció rádiófrekvenciás ablációja során létrehozott léziók vizsgálata in vitro körülmények között (Wetlab tervezése)

A téma ismertetése

A panaszos, antiaritmiás gyógyszeres kezelésre refrakter pitvarfibrilláció elfogadott kezelési módja a pulmonalis vénák komplett elektromos izolációja transzkatéteres ablációval, amely történhet „pontról pontra” típusú, kontakt erő méréssel kombinált rádiófrekvenciás ablációval és új generációs cryoballon katéterrel.

Manapság számos cég fejleszti a pitvarfibrilláció ablációs kezelése során alkalmazható katétereket és az elektroanatómiai térképező rendszereket, navigációs rendszereket. Ezek közül a „pontról pontra” típusú rádiófrekvenciás ablációnál a CARTO-rendszer (Biosense Webster, Baldwin Park, Calif.) széles körben használatossá vált, amelynek során az ablációs index vezérelt abláció sikeresebbnek bizonyult, mint a csak kontakt erő vezérelt abláció.

Célunk, hogy in vitro kísérletek segítségével ex vivo sertésszíveken megvizsgáljuk az ablációs index vezérelt rádiófrekvenciás abláció során létrehozott léziók tulajdonságait..

Intézetünkben a pitvarfibrilláció abláció során bizonyos esetekben nagy energiával (40-50 W) rövidebb idő alatt történik a léziók létrehozása („high energy short duration”). Az így keletkezett léziók vizsgálata, illetve összehasonlítása in vitro körülmények között a „standard” eljárás szerint létrejött léziókkal szintén kiemelt jelentőségű lehet a klinikumban.

A vizsgálat során távlati célunk, hogy meghatározzuk, mely ablációs protokoll szerint tudunk minél tartósabb, effektívebb léziót létrehozni, a lehetőségekhez mérten minél rövidebb idő alatt. A későbbiekben vizsgálatunk az ablációs katéterek és az alkalmazott paraméterek változását, fejlesztését is elősegítheti.

Hallgató feladatai:

  1. Jelenleg piacon lévő wetlab típusok áttekintése
  2. Alapmérésekhez használt wetlab megtervezése
  3. Elkészített wetlab tesztelése és az első mérések dokumentálása
  4. Javaslattétel a wetlab továbbfejlesztésére
  5. Javaslatok áttekintése költség és hatékonyság szempontjából

Hallgatói létszám: Max 2 fő