Az agyi tevékenység előrejelzése vizuális ingerekre mély tanulás segítségével

A feladat

Az emberi agy vizuális stimuláció hatására – kép jellegétől függően – különböző részein mutat aktivitást. Ezt a folyamatot fMRI (Funkcionális Mágneses Rezonancia Képalkotás) segítségével lehetséges megfigyelni. A módszer alapja, hogy az agy különböző területei saját maguknak szabályozzák a véráramlást és vérnyomást. Mivel ezek a változások lokálisak, így következtethető, hogy az agy adott része milyen intenzitással és milyen hosszan foglalkozik az információ feldolgozásával.

Az MIT kutatói által végzett kísérletek alapján elérhető adatok két csoportra bonthatóak. Egyrészt az EVC (Korai Vizuális Reakció), másrészt az IT (Késői Reakció) jellegű mérésekre.

A feladat, az fMRI által mért, az agyi aktivitásokat produkáló folyamat helyettesítése gépi tanulás segítségével. Lévén, hogy az adatok nagy dimezionalitásúak, a megoldásra a klasszikus gépi tanulási módszerek mellett célszerű a mély neurális hálózatok alkalmazhatóságát is megvizsgálni.