Labdarúgó mérkőzések eredményeinek előrejelzése gépi tanulás segítségével

A feladat

A gépi tanulás célja egy vagy több kimeneti paraméter értékének megbecslése a bemeneti paraméterek alapján. Alapja, hogy az algoritmus kapcsolatot talál az elvárt értékek és a bemenetek között: ha az adatok között ilyesféle korreláció látható, a kimenet megbecsülhető.

Napjainkban többféle probléma megoldására alkalmaznak sikeresen gépi tanulást, mely esetekben a széles paramétertérben a humán szakember nehezen találja meg a paraméterek közötti kapcsolatot. Természetesen vannak olyan esetek is, amikor ezen kapcsolat hiánya miatt a predikció nem kivitelezhető.

Ilyen eset lehet például a sportfogadás: ha egyértelműen megadható lenne az eredmény, a fogadás mint szerencsejáték értelmetlenné válna. Ettől függően a kimenetel becslésével sok statisztikai vizsgálat foglalkozik, például a fogadóirodák megbízásából.

A szakdolgozat célja ezen vizsgálati módszerek áttekintése, egy tanításra alkalmas adathalmaz begyűjtése, majd különböző nem-konvencionális jellemzőkön alapján egy előrejelzési módszer megadása.