Szerviz robotok életvédelmi és biztonsági kérdései

Az elmúlt 30 évben egyre nagyobb szerepet kapott a különböző robotok fejlesztése és alkalmazása, amelyek korábban leginkább az autóipari gyártásban játszottak szerepet. Ezen robotok a létező biztonságtechnikai előírások miatt szinte soha nem kerülhetnek fizikai kapcsolatba kezelőjükkel vagy más emberrel. Manapság viszont a rohamosan fejlődő világban az ember-központú robotikai rendszerek váltak kiemelten fontossá, ezek az úgynevezett szerviz robotok. A robotok háztartásbeli, otthoni ellátásban, vagy akár az egészségügyben való használata során új szoftveres problémák merülnek fel a közvetlen ember-gép fizikai kapcsolatból kifolyólag.

Az osztott munkatérben a robotok emberrel történő együttműködése során számos tényezőt figyelembe kell venni, és a különböző gyártók és fejlesztők elégtelen protokollokat alkalmaznak. Az ipari működésekre számos szabvány létezik, de a szerviz robotokra és az ember-gép közöztti biztonságos kapcsolatra nem léteznek megfelelő világszintű irányelvek. Ezáltal a különböző eszközök felhasználása és alkalmazása során komoly biztonsági problémák jelentkezhetnek. A hallgatói munka részeként a jelenleg fejlesztés alatt álló robotokon és eszközökön alkalmazott biztonsági protokollokat egy közös irányvonal mentén kell megvizsgálni.

 

A feladat részletezése:

  • Biztonságtechnikai szempontból kritikus ember-gép kapcsolatok analízise (otthon-ápolás, egészségügyi alkalmazás, osztott munkatér);
  • A jelenleg létező rendszerek objektív értékelése biztonságtechnikai szempontból, kifejezetten az orvosi környezetre fókuszálva;
  • Mérési eljárás és kritériumrendszer kialakítása biztonságos ember-gép kapcsolat szempontjából;
  • Az eredmények vizsgálata a nemzetközi szabványosítási környezetben.

 

A feladat során a Hallgatónak lehetősége lesz megismerkednie és bekapcsolódnia a Bejczy Antal iRobottechnikai Központban folyó kutatási feladatokkal.