A specializálódás feltételei
Felhívjuk a figyelmet a következőkre, amit mindenképpen vegyenek figyelembe az egyes specializációk választásakor. Ezeket az információkat a tantervek is tartalmazzák az előfeltételek kapcsán, de a hallgatók figyelmét időnként elkerüli:
A specializálódás alapvető feltétele a szakmai szigorlat teljesítése, de emellett az egyes specializációk tananyagai a korábbi félévek néhány tantárgyának tananyagára erősen támaszkodnak. Ennek megfelelően a hallgatók a választani kívánt specializációt az alábbi tantárgyak teljesítése után kezdhetik el:
Big Data és üzleti intelligencia specializáció:
- Adatbázisok
Felhő szolgáltatási technológiák és IT biztonság specializáció:
- Operációs rendszerek
- Számítógép hálózatok
IoT, beágyazott rendszerek és robotika specializáció:
- Analízis II.
- Diszkrét matematika és lineáris algebra II.
- Rendszerelmélet
Mesterséges intelligencia specializáció:
- Adatbázisok
- Diszkrét matematika és lineáris algebra II.
Szoftvertervezés és -fejlesztés specializáció:
- Java alapú webfejlesztés (vagy korábbi tanterv szerint: Webprogramozás és haladó fejlesztési technikák)
- Adatbázisok
- Analízis II.
- Diszkrét matematika és lineáris algebra II.
Rangsorolás
A hallgatók rangsorolása az alábbi tantárgyak teljesítése során elért eredményeik alapján történik:
- 1-2. félév szakmai törzstárgyai: Szoftvertervezés és –fejlesztés I-II., Elektronika, Számítógép hálózatok
- 3. félév szakmai törzstárgyai: Webprogramozás és haladó fejlesztési technikák vagy E3 tantervben Haladó fejlesztési technikák és Java alapú webfejlesztés, Adatbázisok, Digitális rendszerek
- Az első szemeszter matematika tárgyai: Analízis I., Diszkrét matematika és lineáris algebra I.
- Szakmai szigorlat
Korábbi tantervekben teljesített tárgyak esetén az érdemjegyeket a tantárgy ekvivalencia táblázat szerint vesszük figyelembe olyan módon, ha több tárgyból készül a jelenlegi tárgynak megfelelő jegy, akkor azokat átlagoljuk. Például „C”-s Digitális rendszerek I., Digitális technika I. Digitális Technika II. átlaga szolgáltatja az „E”-s Digitális rendszerek értékét, vagy „D”-s Digitális rendszerek és Digitális technika átlaga adja az „E”-s Digitális rendszerek megfelelőjét.
A fenti tárgyak érdemjegyeit összegezzük és ez határozza meg a sorrendet. Azonos pontszám esetén a Szakmai szigorlat eredménye dönt. Utóbbi eset csak akkor fontos, ha valamely specializáció éppen úgy telne be, hogy bejutó és kieső rendelkezik azonos pontszámmal. Amennyiben egyezés van a szigorlati jegyben is, akkor sorsolás alapján döntünk.
A specializációkra történő besorolás szabályai
- A besorolás a rangsor alapján készül, sorban a prioritások szerint töltjük fel a specializációkat.
- A besorolásnál figyelembe kell vennünk az oktatói kapacitásokat is, ennek függvényében nem biztos, hogy minden meghirdetett specializáció el fog indulni.
- Ha a hallgató által megjelölt specializációk a besorolás során már beteltek, akkor a hallgató nem kerül besorolásra. Kérjük, minden olyan specializációt jelöljön meg, melyre jelentkezni szeretne! Ha a hallgató nem kerül be az általa választott specializációra és nem jelölte meg mindegyik lehetőséget, akkor a hallgató nem kerül besorolásra.
- Az a hallgató, aki korábbi félév(ek)ben már besorolásra került valamely specializációra, de nyomós indok alapján specializációt kíván váltani, a rangsor végére kerül és csak szabad hely esetén tudjuk biztosítani a specializációváltást.
A Neptunban 4 specializáció jelölhető meg nappali képzés esetén.
5. lehetőségként „Későbbi félévben választok specializációt” opció is választható.
Estisek választhatnak nappalis specializációt, vállalva a specializáció teljes időtartama alatt a nappalis munkarendet a specializáció tantárgyait illetően.
Időszak: 2024. június 24. 08:00-tól június 27. 23:59-ig
Június 27. után beérkező választást nem veszünk figyelembe a rangsornál, és a hallgató nem lesz besorolva semmilyen specializációra sem.
Rangsorolás: 2024. július 03.
Felhívjuk a figyelmét, hogy a specializációhoz tartozó tantárgyak felvételére 2024. július 05-ig van lehetőség.