Az NJSZT OBSZ a tavalyihoz hasonlóan idén is az Óbudai Egyetemre szervezi az első mini szimpóziumát.
A nagy nyelvi modell, a “legsikeresebb” mesterséges
intelligencia algoritmus az egészségügyben – hol is tartunk
2025 márciusában?
Helyszín: Óbudai Egyetem, Neumann János Informatikai Kar
1034 Budapest, Bécsi út 96/B F04-es terem
Időpont: 2025. március 14-n, pénteken 15-17 óra között
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Orvos-biológiai Szakosztályának 2025-ös első mini szimpóziuma a mesterséges intelligencia egy különösen sikeres válfajával foglalkozik, mely (látszólag hirtelen) az orvoslás mindennapjaiba is beférkőzött: 2022 december eleje óta érhető el széles körben egy beszélgető felületen egy úgynevezett nagy nyelvi modell (LLM). Láss csodát, akár a Star Trek sci-fi soroztaban, csak írnunk (ma már csak szólnunk) kell: Computer! Mit is gondolnak az episztemiológusok a múlt heti holdi időjárásról?
És jön a válasz….
- gondolatébresztő: Ligeti-Nagy Noémi PhD, a HUN-REN Nyelvtudományi
Kutatóközpont Nyelvtechnológiai Kutatócsoportjának vezetője: a neurális
nyelvmodellek nyelvi készségének és az általános mesterséges intelligenciának a kapcsolatát világítja meg a kutatócsoport által fejlesztett kiértékelő rendszerek bemutatásával. Korábban elkészítették a HuLU-t, amivel a diszkriminatív modellek voltak mérhetőek, most pedig a HuGME nevű rendszerük már kifejezetten generatív MI eszközök kimenetét méri és értékeli. A kérdés, hogy ezekkel megragadható-e a különbség humán és gépi nyelvi intelligencia között – van-e egyáltalán még különbség? - gondolatébresztő: Körmendi György: Hangasszisztensek és a beszédalapú automaták, az LLM-ek és SLM-ek szerepe A hangalapú technológiák mint a ‘hangasszisztensek’ (hangutasításos vezérlés, keresés, SIRI ) és a beszédalapú automaták vagy chatbotok (természetes nyelvű kommunikáció a felhasználókkal) és a nyelvi modellek folyamatosan fejlődnek. A jövőben még intelligensebbek és sokoldalúbbak lesznek. Lehetőségeket rejtenek az oktatásban, az egészségügyben, a szórakoztatóiparban és még sok más területen.
- gondolatébresztő: Balkányi László: Orvosi tudásra tanított LLM-ek Csak az egér és ablakok bevezetéséhez hasonlítható paradigma váltást jelent a nyelvi készséget mutató (1) transformer architektúrájú, (2) chat felhasználói felülettel bíró, (3) mély tanulással, hatalmas nyelvi adatbázison tréningelt nagy nyelvi modellek megjelenése a számítógép használatában. Mit jelent ez az orvostudományos kutatásfejlesztésben, a klinikai orvoslásban és betegeink számára? Ennek a végtelenül izgalmas kérdésnek egy kis, a címben feltett területét járom körül a gondolatébresztőben.
A chatGPT 4-es modellje egyébként a fenti választ adta kérdésünkre: Az
episztemiológusok valószínűleg megjegyeznék, hogy a múlt heti holdi időjárás figyelemre méltóan befolyásolta a sajt árakat a helyi piacon, hiszen a Hold tisztán látható kráterei ihletet adtak a sajtkészítőknek. Emellett azt is hozzáfűzhetnénk, hogy a holdi szélviharokkal kapcsolatos adatokat elemezve a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy bár a Holdon nincsen atmoszféra, a tudományos közösség kész arra, hogy a szél erősségét a saját irodájukban érzett légkondicionáló huzat alapján mérjék. A holdi időjárás-jelentés következő frissítése várhatóan akkor érkezik, amikor a következő űrszonda véletlenül a Tejút egy távoli
sajtboltjába téved.