2025. május 22-én az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kara adott otthont a rangos Health 2.0 Konferenciának, amely a digitális egészségügy legújabb trendjeit és kihívásait állította középpontba. Az esemény célja az volt, hogy összekapcsolja az orvostudomány, az informatika, a gyógyszeripar és a digitális technológiák szereplőit és elősegítse az együttműködést.
Az eseményen Dr. habil. Eigner György, a kar dékánja köszöntőjében hangsúlyozta az innováció és az interdiszciplináris tudás szerepét az egészségügy fejlesztésében. Kiemelte, hogy a NIK jelentős kutatási eredményeket ért el az orvosi képfeldolgozás, a mesterséges intelligenciával támogatott diagnosztika és az egészségügyi adatelemzés terén.
Dr. Zrubka Zsombor, az Egyetemi Kutató, Innovációs és Szolgáltató Központ igazgatója a nagy nyelvi modellek egészségügyi alkalmazásának lehetőségeit és kockázatait elemezve kiemelten foglalkozik az orvosi célú mesterséges intelligencia rendszerek fejlesztésével, valamint azok gazdasági és klinikai következményeinek vizsgálatával. Az orvosi AI fejlesztésének célja olyan eszközök létrehozása, amelyeket az orvosok napi munkájuk során biztonsággal használhatnak, de ezek az eszközök csak döntéstámogató eszközök – hangsúlyozta.
Prof. Dr. Haidegger Tamás, az egyetem orvosi robotika munkacsoportjának vezetője és az OE Initium Venture Labs Zrt. vezérigazgatója a robotsebészet hazai és nemzetközi fejlődését mutatta be. Előadásában kitért a da Vinci sebészeti robotok elterjedésére és sikerességére, illetve a robotok autonómiájának jövőbeni szerepére, ami a mérnökök és orvosok számára is új kihívásokat jelent.
A konferencia keretében bemutatásra kerültek az egyetem jelentős egészségügyi vonatkozású projektjei is. Ezek közé tartozik a MedLaBotXnevű nemzetközi kutatás, amely a Stanford Egyetemmel és a Szingapúri Nemzeti Egyetemmel együttműködésben digitális iker alapú orvosi robotikai megoldásokon dolgozik. Emellett a Tamed Cancer projekt személyre szabott daganatterápiát célzó, matematikai modellezésen alapuló fejlesztéseit is ismertették. Fontos mérföldkő az Óbudai Egyetem és a Bethesda Gyermekkórház közötti stratégiai megállapodás is, amely közös kutatásokra és innovációs együttműködésre irányul.
A konferenciát a Health 2.0 hazai közössége szervezte, amely több mint egy évtizede működik és nem csupán tartalmi színvonalával tűnik ki, hanem azzal is, hogy működését teljes mértékben közösségi alapon, független módon szervezik. E közösség vezetője Gyarmati Gábor, a Ripassa Zrt. vezérigazgatója. A rendezvény főtámogatója a Richter Gedeon Nyrt., amely hosszú távon is stratégiai partnerként támogatja a digitális egészségügyi fejlődést szolgáló kezdeményezéseket.