Élődonoros vesecsere-programok optimalizációja mérnöki megközelítéssel

Napjainkban közelítőleg minden ezredik Európában élő személy szenved végstádiumú vesebetegségben. Az esetek többségében számukra a jelenleg elérhető leghatékonyabb kezelési módot az élődonoros vesetranszplantáció jelenti. Ezen beavatkozások esetében az egyik legnagyobb kihívást a beteggel immunológiailag kompatibilis, vesét adományozó donor megtalálása jelenti. Erre a problémára kínálnak megoldást a vesecsere programok, melyek szervezett keretet biztosítanak ahhoz, hogy a betegek egymás között elcseréljék inkompatibilis donorjaikat.
A fenti probléma kutatására és megoldására 2016-ban létrejött a European Network for Collaboration on Kidney Exchange Programmes (ENCKEP), melyben kutatócsoportunk tagjai is aktívan részt vesznek. Az ENCKEP szakemberei információgyűjtést és elemzést követően egy nemzetközi vesecsere program működését szimuláló szoftver kidolgozását tűzték ki célul. A szoftver célja a nemzetközi vesecsere program hosszú távú működésének szimulálása.
A kitűzött célok megvalósításának eredményeképpen lehetőség nyílik általánosított, közösen használható keretrendszer alkalmazására az adatok tárolásához és az optimalizációjához. Ennek használatával már az egységes struktúrára alakított nemzeti vesecsere programok összekapcsolása következhet, amivel a nemzetközi vesecsere program elindításához szükséges legfontosabb feltétel valósul meg.
Az ENCKEP szimulációs szoftver fejlesztéseit alapul véve valós vesecsere programok működését támogatni képes szoftver fejlesztése kezdődött meg. A szoftver eszközt biztosíthat a vesecsere programokat irányító szakemberek számára az operatív, elemzési és döntéshozatali feladatok ellátása kapcsán.

Kapcsolattartó:
Dr. Fleiner Rita
fleiner.rita{@}nik.uni-obuda.hu