Tisztelt tudományok iránt érdeklődők,
Kedves Klubtagok, Vendégeink!
Szeretettel meghívjuk önöket a GDDK következő előadására, melynek témája “Az orvosi diagnosztika perspektívái, legújabb eredményei”.
Az előadás időpontja: 2023. március 30. csütörtök, 17.00 óra
Helyszín: Óbudai Egyetemen (1034 Budapest, Bécsi út 96/b.) F09 terem
ELŐADÓK:
Dr. Szigeti Krisztián fizikus, biofizikus, Semmelweis Egyetem tudományos főmunkatársa és a Kinepict Health Kft. társalapítója és ügyvezető igazgatója
Előadás címe: Kvantitatív képalkotó módszerek az orvostudományban
Az ezredforduló óta Magyarországon is jelentős mértékben kezdtek elterjedni a multimodális, kvantitatív orvosi képalkotó berendezések, azonban a molekuláris képalkotás alap koncepciója Hevesy György munkásságához vezethető vissza.
A képalkotás eredményeinek kiértékelése tapasztalt radiológus szemén keresztül zajlik manapság is. A modalitások időbeli és térbeli felbontásának növekedése, a modalitások kombinációja, a kvantitatív algoritmusok, a radiomika fejlődése és a mesterséges intelligencia jelentősen felgyorsította a diagnosztikai döntéshozatalt és a pontosságot
így a radiológust segítő módszerek alakultak ki. Az előadásban néhány példán keresztül bemutatásra kerül, hogy hogyan alakult át a képalkotás technológiája és milyen algoritmusok segítik az orvost a döntéshozatalban, vagy mutatnak meg olyan részleteket, amelyek korábban észrevehetetlenek voltak.
Dr. Kovács Levente villamosmérnök, az Óbudai Egyetem egyetemi tanára és rektora
Előadás címe: Kiberorvosi rendszerek
Az ipari digitalizáció (Ipar 4.0), vagy más néven a kiberfizikai rendszerek komoly hatással vannak az egészségügyi ipar fejlődésére is. Ennek eredménye a kiberorvosi terület megjelenése: hogyan tudjuk a mindennapi életbe beilleszteni a különböző egészségügyi alkalmazásokat és eszközöket, hogy azok mind orvos, mind felhasználó vagy beteg oldalról egy sokkal személyre-szabottabb felhasználást tegyenek lehetővé. A felvetés a teljes egészségügyi mérnöki területre kihat, a cél pedig olyan matematikai algoritmusok fejlesztése, mely a páciens fiziológiája alapján személyre szabható, adaptálható, rátanítható vagy akár javítható és ezáltal a megfelelő orvosi eszköz „intelligenciája” is növelhető.
Mindehhez a mai legújabb kutatási trendek: big data, felhő alapú számítások, mesterséges intelligencia, vagy a modern szabályozási algoritmusok. Ezáltal a kiberorvosi rendszer fogalom egy olyan smart- vagy okos-egészségügyi „keretrendszert” eredményez, ahol a számítási kapacitás, gépi intelligencia és irányításelmélet segítségével intelligensebb döntéstámogató rendszereket tudunk alkotni, jobban segítve az orvosok, ápolók munkáját, valamint a betegek vagy felhasználók életminőségét.
Kiss Máté egyetemi tanársegéd, ELTE TáTK Kulturális Antropológia Tanszék
Előadás címe: Az orvosi antropológia lehetőségei
A kulturális antropológia diszciplínája egyes kisközösségek vizsgálatakor sem hagyhatja figyelmen kívül az emberi élet alapvető és univerzális jelenségeit, tapasztalatait, a testhez, a betegségekhez és a halálhoz való viszonyt, az ezekről alkotott képzeteket és ezekhez kapcsolódó kulturális gyakorlatokat. E különféle hitrendszereket és cselekvéseket kísérli meg feltárni, rögzíteni és értelmezni az orvosi antropológia, melynek példái segítségével előadásomban megpróbálom felvillantani egyes új orvosi módszerek lehetséges társadalmi hatásait.
Ha sikerült felkelteni érdeklődést, várjuk szeretettel!
Részvételi szándékukat kérjük jelezzék felénk március 29-ig gabor.denes.klub@gmail.com e-mail címen!
Az esemény hibrid formában kerül megrendezésre, az alábbi linkre kattintva online is tudnak csatlakozni az előadásokhoz.
Mindazonáltal, aki teheti jöjjön el személyesen, hiszen találkozni, beszélgetni, vitát folytatni az adott témáról, már a klub hagyományává vált!
Online csatlakozás:
Facebook event: https://fb.me/e/3ossvufnn
Üdvözlettel,
Gábor Dénes-díjasok Klub vezetősége