A csaknem ötmillió forintos vissza nem térítendő támogatást elnyerő „Folytonos logika az átláthatóbb gépi tanulás szolgálatában” című kutatás teljesítette a következő lépcsőfokot: a sikeres szeptemberi konferencia után a nemzetközi megítélés szempontjából is kiemelkedő szakmaiságú Knowledge-based Systems folyóiratban jelent meg a beszámolójuk „Uninorm-like parametric activation functions for human-understandable neural models” címmel.
A kutatás új fejezetet nyithat a neurális hálózatok értelmezhetősége szempontjából, mivel a módszertannal lehetőség adódik arra, hogy a neurális hálózatok döntéshozatalának értelmezése a szakértői rendszerekben megszokott módon valósuljanak meg, vagyis a kutatók folyószöveges értelmezést kapjanak a döntés értelmezésével az eredménnyel együtt. A képfelismerésben sikeresen alkalmazható új módszer lehetőséget ad arra, hogy a felismert alakzat mellett arra is választ kapjanak, miért gondolja úgy a hálózat, hogy az általa felismert alakzat található a képen.
A kutatók az elméleti háttér kidolgozása után most a gyakorlati alkalmazásra szeretnének hangsúlyt fektetni – céljuk olyan prototípus hálózatok kidolgozása, amelyekre és amelyekből építkezve az értelmezhető döntéshozású komplex mesterséges intelligencia algoritmusok használata mindennapossá válhat elsősorban a kép- és videó-feldolgozás területén.
A cikket mások mellett Dr. Csiszár Orsolya, a Neumann János Informatikai Kar Alkalmazott Matematika Intézet egyetemi adjunktusa, Dr. Csiszár Gábor, a Neumann János Informatikai Kar Biomatika és Alkalmazott Mesterséges Intelligencia Intézet egyetemi adjunktusa és Pusztaházi Luca Sára, az Alkalmazott Informatikai és Alkalmazott Matematikai Doktori Iskola doktorandusz hallgatója jegyzi.
A kutatás erősíti az Óbudai Egyetem és a Neumann János Informatikai Kar nemzetközi kapcsolatrendszerét és irányait. A projekt megkezdése óta két külföldi egyetemmel indult el közös kutatás a témában: a University of Texas at El Paso és az Aaleni Egyetemekkel történik kollaboráció a projekt témájában. Emellett pedig további Egyesült Államokbeli kutatók kapcsolódtak be a kutatásba, ipari és egyetemi háttérrel.
Folytonos logika az átláthatóbb gépi tanulás szolgálatában: új típusú neurális hálók implementációja képfelismerésben című 2019-2.1.11-TÉT-2020-00217 azonosítószámú támogatási kérelem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból 4 938 780 Ft, azaz négymillió-kilencszázharmincnyolcezer-hétszáznyolcvan forint összegű vissza nem térítendő támogatásban részesül.