Előadás-sorozat Gábor Dénes-díjasok Klubja szervezésében az Óbudai Egyetemen

Tisztelt tudományok iránt érdeklődők,
Kedves Klubtagok, Vendégeink!

Az 1997 óta működő Gábor Dénes-díjasok Klubja egy előadás-sorozatot szervez, melyben szeretnénk bemutatni a természettudományok terén elért legújabb eredményeket, ezek hasznosítási lehetőségét és társadalmi hatását a mindennapi életünkben, mindezt közérthető, népszerű, de tudományos alapokon nyugvó formában.

A rendezvényeken az előadók többnyire Gábor Dénes-díjazottak és/vagy az adott témakör elismert szakemberei, melyeket egy 10 perces társadalomtudományi referendum követne egy társadalomtudományi előadóval. Ennek a módszernek az lenne a célja, hogy bemutassa a holisztikus szemlélet módot, a multidiszciplináris gondolkodást, miszerint felfedezhetőek lennének a kapcsolódási pontok az adott szakterület (legyen az vegyészet, villamosság, gyógyszerkutatás stb.) és a társadalomtudomány között. Az előadások után beszélgetés hallgatósággal, ahol kérdéseket lehet feltenni az előadóknak az elhangzottakkal kapcsolatban.

Az előadásokat a terveink szerint minden hónap utolsó csütörtökén tartjuk 17.00 órától az Óbudai Egyetemen (1034 Budapest, Bécsi út 96/b.) F09 termében.
Az első előadás időpontja: 2023. február 23. csütörtök, 17.00 óra
Az első előadás címe: A holográfia fejlődése Gábor Dénes után
Témája: Mi a holográfia, milyen új területeken hasznosítják a holográfiát.

Előadók:

Dr. Koppa Pál Gábor Dénes-díjas, egyetemi tanár, BME TTK Fizikai Intézet
Sarkadi Tamás egyetemi docens BME TTK Atomfizika Tanszék

Előadásuk címe: A holográfia mai szemmel – „cherchez la phase”

Előadásuk vezérfonala Gábor Dénes korszakalkotó felismerése, amely szerint egy fényhullám amplitúdója, frekvenciája és terjedési iránya mellett a fázisa is érzékelhető és hologram formájában rögzíthető. A fázis érzékelése, manipulálása és rekonstrukciója szó szerint új dimenziókat nyitott a méréstechnika, a mikroszkópia, a képmegjelenítés, és a biztonságtechnika területén. Az előadásban néhány korszerű alkalmazás példáján keresztül mutatják be a holografikus elv működését, és annak hatását a mai tudományra és technológiára.

A szakmai előadások után egy rövid társadalomtudományi előadás következik.

Kiss Máté egyetemi tanársegéd, ELTE TáTK Kulturális Antropológia Tanszék

Előadás címe: Hogyan, miként és mit látunk egyes kultúrákban? Milyen különbségek tapasztalhatók a világ érzékelésében egyes csoportok között?

E klasszikus kulturális antropológiai kérdésekre számos különféle példa hozható, melyre az előadás elején rövid utalás történik, majd az antropológiai módszertan alapvetésének számító terepmunka során alkalmazott képrögzítési technikák morális dilemmáin, kérdésfelvetésein, vitatott praxisain keresztül az előadó megkísérli bemutatni a tudományetikai megfontolások és technológiai újítások összekapcsolódásának egy-egy mozzanatát.

Ha sikerült felkelteni érdeklődést, várunk szeretettel barátaiddal, kollégáiddal együtt és a meghívót meg is oszthatod!

FB event: https://fb.me/e/3eUwhCunP

Részvételi szándékod kérjük jelezd felénk február 21-ig a gabor.denes.klub@gmail.com!
A részvétel ingyenes.

A várható következő előadások témái:
A hidrogén, mint energiaforrás
Mesterséges intelligencia és az emberi agy versenye
Mesterséges beszéd alkalmazási területei
Az orvosi diagnosztika legújabb eredményei
Mesterséges geotermikus energia

Üdvözlettel,