II. High Performance Computing Konferencia a Neumann Karon

A tavalyi sikeres kezdeményezés folytatásaként idén immáron második alkalommal rendezett High Performance Computing konferenciát a Neumann János Számítógéptudományi Társaság High Performance Computing szakosztálya az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karán, melyen a nagy teljesítményű rendszerekkel foglalkozó kutatók, fejlesztők, és érdeklődők találkozhatnak az ipari szereplőkkel. A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként megrendezett szakmai találkozó a szervezők szándéka szerint a jövőben rendszeres eseménnyé válik a HPC-s közösségen belül.

Az eseményt Dr. Kertész Gábor, a NJSzT-HPC szakosztály elnöke nyitotta meg, és köszöntőjében kiemelte, hogy a jelen és a jövő nagyszerű tudományos eredményeit szuperszámítógépek, grafikus kártyák és felhőalapú elosztott rendszerek elterjedésének is köszönhetjük. A szakosztály célkitűzése továbbra is az, hogy egy olyan platformot biztosítson a hazai szakemberek és felhasználók számára, ahol megoszthatják tapasztalataikat és ötleteiket.

Az előadások sorát Rab Gergely (Dell Technologies) indította, aki érdekes HPC és AI trendekről és megoldásokról beszélt, valamint bemutatta a Dell aktuális HPC fejlesztéseit. Előadását Ódor Tamás (Hewlett Packard Enterprise) a HPE HPC érdekességeiről szóló prezentációja követte, kiemelve a szuperszámítógépek üzemeltetésének energiahatékonyságával kapcsolatos kérdéseket.

Az ipari előadok mellett a műszaki-informatikatudomány szakértői közül is többen részt vettek a rendezvényen. A hallgatóság megismerhette az Óbudai Egyetemen futó kutatási projekteket is támogató, saját fejlesztésű BlackAnt platformot Balázs Milán előadásában, majd Dr. habil. Lovas Róbert (HUN-REN SZTAKI) a HUN-REN Cloud és a HPC kapcsolatáról tartott előadást, ismertetve a magyar kutatóknak nyújtott szolgáltatásokat. Csibrák Tamás az Óbudai Egyetem Egyetemi Kutató és
Innovációs Központban zajló kutatásokat, azok számításigényének kérdéseit, és lehetséges megoldásait mutatta be.

Máray Tamás (HUN-REN SZTAKI) a szuperszámítógépek és a kvantum számítástechnika kapcsolatáról, az aktuális trendekről és megvalósításokról beszélt. Az elosztott mély gépi tanulás számítási felhő alapú megoldásait mutatta be Farkas Attila (HUN-REN SZTAKI) előadásában a HUN-REN Cloud-on. A rendezvény záróelőadását Kiss Zoltán (KIFÜ) tartotta, aki a Komondor HPC platform aktuális fejlesztéseiről beszélt.

A prezentációk végeztével baráti hangulatú beszélgetés alakult ki a résztvevők között. Összességében a konferencia ismét nagy siker volt, fórumot biztosított a szakmai minden képviselőjének az ipar és a kutatóintézetek, valamint a felsőoktatás irányából. Mind a hallgatóság, mind az előadók véleménye szerint a program a következő évben is folytatást érdemel, immár hagyományőrző jelleggel.